|

Top 10

KEI

Od 12 marca do odwołania wszystkie kina zamknięte !

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszystkie placówki kulturalne w Polsce: muzea, teatry oraz kina zostały zamknięte do odwołania !

Gdy tylko będzie znana data ponownego otwarcia kin, niezwłocznie ją podamy.

Wyświetlany poniżej repertuar jest nieaktualny !
Wyświetlamy go jedynie aby wyszukiwarki internetowe nie uznały strony za nieaktywną.

Oscars 2018 by movie

Check 2020 awards !

This is a listo of Oscar 2018 nominees. Check also our Oscar cinema program

The Shape of Water

The Shape of Water

Winner:
  • Picture
  • Directing - Guillermo del Toro
  • Music - Original Score
  • Production Design
Nominee in categories:
  • Picture
  • Directing - Guillermo del Toro
  • Music - Original Score
  • Production Design
  • Actrees - in a Leading Role - Sally Hawkins
  • Actor in a Supporting Role - Richard Jenkins
  • Actress - in a Supporting Role - Octavia Spencer
  • Cinematography
  • Costume Design - Luis Sequeira
  • Film Editing
  • Sound Editing
  • Sound Mixing
  • Writing Original Screenplay

Dunkirk

Dunkirk

Winner:
  • Film Editing
  • Sound Editing
  • Sound Mixing
Nominee in categories:
  • Film Editing
  • Sound Editing
  • Sound Mixing
  • Picture
  • Cinematography
  • Directing - Christopher Nolan
  • Music - Original Score
  • Production Design

Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Winner:
  • Actrees - in a Leading Role - Frances McDormand
  • Actor in a Supporting Role - Sam Rockwell
Nominee in categories:
  • Actrees - in a Leading Role - Frances McDormand
  • Actor in a Supporting Role - Sam Rockwell
  • Picture
  • Actor in a Supporting Role - Woody Harrelson
  • Film Editing
  • Music - Original Score
  • Writing Original Screenplay

Darkest Hour

Darkest Hour

Winner:
  • Actor - in a leading role - Gary Oldman
  • Makeup and Hairstyling
Nominee in categories:
  • Actor - in a leading role - Gary Oldman
  • Makeup and Hairstyling
  • Picture
  • Cinematography
  • Costume Design
  • Production Design

Phantom Thread

Phantom Thread

Winner:
  • Costume Design - Mark Bridges
Nominee in categories:
  • Costume Design - Mark Bridges
  • Picture
  • Actor - in a leading role - Daniel Day-Lewis
  • Actress - in a Supporting Role - Lesley Manville
  • Directing - Paul Thomas Anderson
  • Music - Original Score

Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

Winner:
  • Visual Effects
Nominee in categories:
  • Visual Effects
  • Cinematography
  • Production Design
  • Sound Editing
  • Sound Mixing

Get Out

Get Out

Winner:
  • Writing Original Screenplay
Nominee in categories:
  • Writing Original Screenplay
  • Picture
  • Actor - in a leading role - Daniel Kaluuya
  • Directing - Jordan Peele

Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

Winner:
  • Writing Adapted Screenplay
Nominee in categories:
  • Writing Adapted Screenplay
  • Picture
  • Actor - in a leading role - Timothée Chalamet
  • Music - Original Song - Mystery Of Love

I, Tonya

I, Tonya

Winner:
  • Actress - in a Supporting Role - Allison Janney
Nominee in categories:
  • Actress - in a Supporting Role - Allison Janney
  • Actrees - in a Leading Role - Margot Robbie
  • Film Editing

Coco

Coco

Winner:
  • Animated Featured Film
Nominee in categories:
  • Animated Featured Film
  • Music - Original Song - Remember Me

Icarus

Icarus

Winner:
  • Documentary Feature
Nominee in categories:
  • Documentary Feature

Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Winner:
  • Documentary Short Subject
Nominee in categories:
  • Documentary Short Subject

A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

Winner:
  • Best International Feature Film
Nominee in categories:
  • Best International Feature Film

Dear Basketball

Dear Basketball

Winner:
  • Short Film - Animated
Nominee in categories:
  • Short Film - Animated

The Silent Child

The Silent Child

Winner:
  • Short Film - Live Action
Nominee in categories:
  • Short Film - Live Action

Lady Bird

Lady Bird

Nominee in categories:
  • Picture
  • Actrees - in a Leading Role - Saoirse Ronan
  • Actress - in a Supporting Role - Laurie Metcalf
  • Directing - Greta Gerwig
  • Writing Original Screenplay

Mudbound

Mudbound

Nominee in categories:
  • Actress - in a Supporting Role - Mary J. Blige
  • Cinematography
  • Music - Original Song - Mighty River
  • Writing Adapted Screenplay

Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

Nominee in categories:
  • Music - Original Score
  • Sound Editing
  • Sound Mixing
  • Visual Effects

Baby Driver

Baby Driver

Nominee in categories:
  • Film Editing
  • Sound Editing
  • Sound Mixing

Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

Nominee in categories:
  • Costume Design
  • Production Design

The Post

The Post

Nominee in categories:
  • Picture
  • Actrees - in a Leading Role - Meryl Streep

Logan: the Wolverine

Logan

Nominee in categories:
  • Writing Adapted Screenplay

Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

Nominee in categories:
  • Visual Effects

The Boss Baby

The Boss Baby

Nominee in categories:
  • Animated Featured Film

War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

Nominee in categories:
  • Visual Effects

Guardians of the Galaxy 2

Guardians of the Galaxy 2

Nominee in categories:
  • Visual Effects

Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

Nominee in categories:
  • Actor - in a leading role - Denzel Washington

The Breadwinner

The Breadwinner

Nominee in categories:
  • Animated Featured Film

Abacus: Small Enough to Jail

Abacus: Small Enough to Jail

Nominee in categories:
  • Documentary Feature

Faces Places

Faces Places

Nominee in categories:
  • Documentary Feature

The Greatest Showman

The Greatest Showman

Nominee in categories:
  • Music - Original Song - This Is Me

Strong Island

Strong Island

Nominee in categories:
  • Documentary Feature

Edith+Eddie

Edith+Eddie

Nominee in categories:
  • Documentary Short Subject

The Florida Project

The Florida Project

Nominee in categories:
  • Actor in a Supporting Role - Willem Dafoe

Heroin(e)

Heroin(e)

Nominee in categories:
  • Documentary Short Subject

Knife Skills

Knife Skills

Nominee in categories:
  • Documentary Short Subject

Traffic Stop

Traffic Stop

Nominee in categories:
  • Documentary Short Subject

The Big Sick

The Big Sick

Nominee in categories:
  • Writing Original Screenplay

Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

Nominee in categories:
  • Makeup and Hairstyling

Marshall

Marshall

Nominee in categories:
  • Music - Original Song - Stand Up For Something

Garden Party

Garden Party

Nominee in categories:
  • Short Film - Animated

Ferdinand

Ferdinand

Nominee in categories:
  • Animated Featured Film

Negative Space

Negative Space

Nominee in categories:
  • Short Film - Animated

Revolting Rhymes

Revolting Rhymes

Nominee in categories:
  • Short Film - Animated

Lou

Lou

Nominee in categories:
  • Short Film - Animated

DeKalb Elementary

DeKalb Elementary

Nominee in categories:
  • Short Film - Live Action

The Eleven O'Clock

The Eleven O'Clock

Nominee in categories:
  • Short Film - Live Action

My Nephew Emmett

My Nephew Emmett

Nominee in categories:
  • Short Film - Live Action

All of Us

Watu Wote

Nominee in categories:
  • Short Film - Live Action

Wonder

Wonder

Nominee in categories:
  • Makeup and Hairstyling

Victoria and Abdul

Victoria and Abdul

Nominee in categories:
  • Costume Design - Consolata Boyle

Last Men in Aleppo

Last Men in Aleppo

Nominee in categories:
  • Documentary Feature

All the Money in the World

All the Money in the World

Nominee in categories:
  • Actor in a Supporting Role - Christopher Plummer

Loveless

Nelyubov

Nominee in categories:
  • Best International Feature Film

Twój Vincent

Twój Vincent

Nominee in categories:
  • Animated Featured Film

The Disaster Artist

The Disaster Artist

Nominee in categories:
  • Writing Adapted Screenplay

Molly's Game

Molly's Game

Nominee in categories:
  • Writing Adapted Screenplay

Now in cinemas

Cinemas

Premieres

Coming soon

Cinemas